PIT-11 a ulga dla młodych. Nowe formularze.

PIT-11 a ulga dla młodych. Nowe formularze.

Każdy pracodawca musi do końca stycznia złożyć PIT-11 za 2019 r. Aktualnie obowiązująca wersja tego druku uwzględnia tzw. ulgę dla młodych.

Od 1 sierpnia 2019 r. zarobki młodych pracowników i zleceniobiorców są zwolnione z podatku dochodowego. Chodzi o przychody osiągnięte do ukończenia przez nich 26. roku życia i poniżej określonego limitu (za pięć miesięcy 2019 r. wynosi 35 636,67 zł). Już od sierpnia więcej „na rękę” dostawali ci, którzy złożyli pracodawcy oświadczenie o prawie do zwolnienia. Młodzi, którzy oświadczenia nie złożyli, zarabiali mniej, ale wkrótce mają otrzymać spory zwrot podatku.

Preferencja bywa określana jako „zerowy PIT dla młodych”, co nie oznacza, że pracodawcy nie muszą rozliczyć jej w składanej corocznie informacji PIT-11. Ministerstwo Finansów opracowało nowy wzór tego formularza, który uwzględnia m.in. nowe zwolnienie z podatku dla osób w wieku do 26 lat. Przy rozliczeniach ze skarbówką za 2019 r. obowiązuje wyłącznie PIT-11 w wersji 25. Wzór wywołał spore zamieszanie, wielość interpretacji utrudniała pracę płatników (są i tacy, którzy wysłali już druk i będą musieli robić korektę). W tej sytuacji Ministerstwo Finansów 15 stycznia zamieściło na swojej stronie instrukcję, jak poprawnie wypełnić formularz. Poniższy tekst bazuje już na tych wskazówkach.

PIT i ulga dla młodych. To też warto pamiętać
preferencja nie przysługuje młodym, którzy pracują na umowie o dzieło lub są samozatrudnieni;
w 2020 r. młodzi pracownicy nie muszą już składać pracodawcy oświadczeń o tym, że przysługuje im prawo do ulgi;
limit 35 636,67 zł obowiązuje tylko w stosunku do 2019 r. W 2020 zwolnione z podatku są przychody młodego pracownika do poziomu 85 528,00 zł;
PIT-11 za 2019 r. należy przesłać do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie do 31 stycznia 2020 r. Pracownikowi ten formularz można dostarczyć do końca lutego, a właściwie do 2 marca, ostatni dzień lutego w tym roku wypada bowiem w sobotę.

Źródło: gazetaprawna.pl