Newsy

 • Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe? I komu ono przysługuje?

  W trakcie działań pracownika może zdarzyć się okres chorobowy. Nie jest on wówczas zdolny do wykonywania swoich obowiązków, dlatego przełożony musi zdecydować o urlopie chorobowym. Okres ten również wliczany jest do wypłaty, jednak na trochę innych zasadach. Komu należy się wynagrodzenie chorobowe? I w jaki sposób się je nalicza? O tym w dalszej treści artykułu…

  15 września 2021
 • Jak obliczyć przychód firmy? Sposoby ujmowania przychodów w księgach rachunkowych

  Celem każdego przedsiębiorstwa jest osiągnięcie zysku. To między innymi po to firma rozwija swoje możliwości, poszerza ofertę i realizuje innowacyjne projekty. Przychód nie tylko zapewnia zyski dla członków przedsiębiorstwa, gwarantuje mu również pewność finansową na dalszy czas działania. Musi on być jednak odpowiednio zaksięgowany, co może wydawać się trudne. Jak to się robi?

  1 września 2021
 • Jak napisać sprawozdanie finansowe?

  Sprawozdania finansowe są nieodłącznym elementem prowadzenia działalności. To dokumenty, które powinny w sposób prawdziwy przedstawiać obraz firmy. Warunkiem sporządzenia rzetelnego sprawozdania jest odpowiednie wykonanie inwentaryzacji oraz rozliczenie działalności. Raport pozwala określić sytuację materialną firmy i stanowi cenne źródło informacji dla potencjalnych kontrahentów. Ważne jest więc, by został przygotowany w należyty sposób. O czym szczególnie warto tutaj pamiętać?

  10 sierpnia 2021
 • Jak wyliczyć wynagrodzenie za urlop?

  Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jest to okres, w którym nie świadczy on pracy. W zależności od charakteru umowy, długości współpracy oraz indywidualnych ustaleń przedsiębiorstwa, personelowi przysługuje konkretna ilość dni, które może przeznaczyć na wypoczynek. Pracodawca zobowiązany jest wówczas do wypłaty wynagrodzenia, mimo że jego podwładny nie realizuje w tym czasie powierzonych obowiązków. W jaki sposób oblicza się pensję za czas wypoczynku?

  27 lipca 2021
 • Jakie składki ZUS płaci emeryt prowadzący działalność gospodarczą?

  Przy każdej formie działalności gospodarczej, trzeba odprowadzać składki ubezpieczeniowe do oddziału ZUS. To nie tylko gwarant naszego bezpieczeństwa w trakcie prowadzenia działalności, czy źródło utrzymania po wejściu wiek emerytalny. To również prawny obowiązek, który dotyczy wszystkich. Jak się okazuje, nawet emerytów! Dziś sprawdzimy, jakie składki ZUS musi płacić przedsiębiorca, który mimo przejścia w wiek poprodukcyjny, nadal rozwija swoją działalność…

  7 lipca 2021
 • Jak prowadzić księgowość firmy jednoosobowej?

  Jednoosobowa działalność gospodarcza to świetny sposób na wejście w rynek. Z opcji tej korzystają często usługodawcy, freelancerzy oraz artyści, którzy na prowadzeniu własnej firmy zyskują niezależność i swobodę w podejmowaniu zleceń. Ponadto, rosnąca popularność współpracy na podstawie umowy B2B zwiększa zainteresowanie twórców taką formą działalności. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga ona spełnienia określonych warunków, w tym prowadzenia księgowości. Jak się do tego zabrać?

  30 czerwca 2021
 • PFR

  Otrzymaliśmy dziś wiadomość, że według wstępnych i nieoficjalnych informacji, które zostały uzyskane z Ministerstwa Finansów dotyczących rozliczenia bądź umorzenia Tarczy PFR 1.0: ✅ Umorzenia z Tarczy Finansowej PFR 1.0. planowane są od maja 2021 r. ✅ Od połowy kwietnia br. organizowane będą szkolenia PFR. ✅ Po roku od daty wypłaty subwencji w banku, w którym

  10 marca 2021
 • Zmiany w PIT 2021 r.

  Nowe przepisy dotkną przede wszystkim rezydentów podatkowych, wspólników spółek komandytowych i jawnych, ale będą też miały wpływ na nasze rachunki, zapłacimy więcej za prąd oraz za produkty zawierające cukier.  Są też zmiany, które będą dla podatników korzystne, jak estoński CIT, Slim VAT czy zmiany w ryczałcie.

  1 stycznia 2021
 • Zmiany w JPK

  Wkrótce wejdą nowe zmiany w JPK! Już dziś pojawia się wiele pytań i wątpliwości. My nie czekamy do ostatniej chwili… nasz zespół już się szkoli w tym zakresie.

  11 sierpnia 2020