Jak prowadzić księgowość firmy jednoosobowej

Jednoosobowa działalność gospodarcza to świetny sposób na wejście w rynek. Z opcji tej korzystają często usługodawcy, freelancerzy oraz artyści, którzy na prowadzeniu własnej firmy zyskują niezależność i swobodę w podejmowaniu zleceń. Ponadto, rosnąca popularność współpracy na podstawie umowy B2B zwiększa zainteresowanie twórców taką formą działalności. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga ona spełnienia określonych warunków, w tym prowadzenia księgowości. Jak się do tego zabrać?

Wszystko zależy od formy rozliczeń…

Zakres obowiązków różni się w zależności od formy opodatkowania działalności. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na ryczałt ewidencjonowany lub podatkową księgę przychodów i rozchodów. W przypadku wyboru pierwszej opcji jednoosobowa działalność zobligowana jest do księgowania przychodów firmy, z kolei przedsiębiorcy korzystający z podatkowej księgi muszą ewidencjonować sprzedaż i opłaty, które poniosą w trakcie realizacji projektów.

To jednak nie wszystko… Podczas rozwoju jednoosobowej działalności jej właściciel ma dodatkowe obowiązki, takie jak:

  • prowadzenie rejestrów VAT,
  • ewidencjonowanie wyposażenia (elementów o wartości powyżej 1,5 tys. zł),
  • rejestrację środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych,
  • ewidencjonowanie przebiegu pojazdu, w przypadku, gdy do czynności firmowych wykorzystywany jest samochód prywatny.

Księgować samodzielnie, czy zdać się na specjalistów?

Przy samodzielnym prowadzeniu księgowości można zaoszczędzić pieniądze, którymi trzeba by było opłacić biuro rachunkowe. Obecnie do ewidencji działalności wykorzystywane są oprogramowania, które znacznie ułatwiają pracę. Dzięki temu osoba prowadząca działalność nawet przy niskiej wiedzy odnośnie księgowości może sobie z tym poradzić. Prowadzenie rachunkowości ma jednak sens tylko w przypadku firm o mniejszym lub stałym katalogu odbiorców.

Gdy podejmowanych zleceń jest dużo, sprawa może się skomplikować. Samodzielne prowadzenie księgowości będzie wówczas pochłaniać znacznie więcej czasu. Wtedy lepiej wykorzystać biuro rachunkowe, które bierze na siebie wszelkie obowiązki związane z prowadzoną dokumentacją, odprowadzaniem podatków czy regulacjami ZUS. Warto zauważyć, że takie usługi są stosunkowo tanie i mogą wynieść kilkaset złotych miesięcznej opłaty.

Na fakturę? Tak, ale elektroniczną…

Fakturowanie elektroniczne przynosi przedsiębiorcom szereg korzyści. Przede wszystkim to prosty, łatwo dostępny sposób rozliczania, dzięki któremu mamy większą pewność przejrzystości danych i systematyczności w księgowaniu. Dzięki odpowiednim programom przedsiębiorca może w dowolnym momencie uzupełnić potrzebne informacje i mieć dostęp do wszystkich przygotowanych dokumentów. Korzystanie z elektronicznych faktur jest również znacznie wygodniejszym sposobem rozliczeń od tradycyjnego ewidencjonowania.